Warsztaty integracyjne to ciekawy sposób na scalenie bądź zintegrowanie grupy pracowników, pracujących w jednej firmie lub dziale. Mogą być zorganizowane w tym samym mieście, w którym znajduje się siedziba firmy lub mogą być dodatkiem do dłuższego wyjazdu firmowego, zorganizowanego poza siedzibą biura. Coraz więcej pracowników docenia czas spędzony w czasie warsztatów, ponieważ to ciekawy sposób na wspólną integrację i poznania innych współpracowników. Jakie są pomysły na nietypowe warsztaty integracyjne? Oto nasze podpowiedzi.

Kto organizuje warsztaty integracyjne?

Zazwyczaj program warsztatów układa HR, czyli dział kadr w firmie. Planuje, organizuje, dysponuje budżetem lub… szuka podwykonawcy, który przygotuje konkretne atrakcje i warsztaty dedykowane danej tematyce lub działalności firmy. Jest to bardzo ważne, aby tematyka warsztatów była spójna z daną firmą i mogła przynieść korzyści rozwojowe pracownikom. O wiele lepiej jest zainwestować w przedsięwzięcie, które zadowoli pracowników, a wydarzenia tego rodzaju organizuje się dwa-trzy razy w roku. Z pomocą w kompleksowej organizacji może przyjść sprawdzony podwykonawca, np. agencja eventowa Fabryka Atrakcji, która dostarczy pomysłów oraz zapewni pełną obsługę.

Jak długo trwają warsztaty integracyjne?

Wszystko zależy od tego, czy warsztaty są organizowane jako jednorazowe wydarzenia, czy są częściową dłuższego wyjazdu firmowego. Wiele firm decyduje się na organizacje 2-3 dniowych wyjazdów, w czasie których odbywają się warsztaty integracyjne dla pracowników. Taki wyjazd bardzo często odbywa się w atrakcyjnym miejscu, z dala od zgiełku dużego miasta – nad morzem, w górach, nad jeziorem. Coraz więcej osób docenia takie wydarzenia, a pracownicy czują, że są ważną częścią całej firmy.

Jakie warsztaty integracyjne warto zorganizować?

1) warsztaty integracyjne organizowane na łonie natury, w ciekawych miejsce, z dobrym dojazdem i z licznymi atrakcjami. Do takich warsztatów można zaliczyć warsztaty kulinarne, symulacje pierwszej pomocy czy warsztaty bębniarskie.

2) warsztaty organizowane w miejscu pracy, połączone z konkursami oraz wszelkimi formami podnoszenia kwalifikacji oraz zdobywania wiedzy i umiejętności. Do takich warsztatów można zaliczyć warsztaty barmańskie, warsztaty kosmetyczne (szczególnie wśród kobiet) czy tysiące smaków czekolady.

3) warsztaty w egzotycznych krajach – łączone są z zabawą, wycieczkami i innymi atrakcjami. Wyjazd do Kenii, Malezji czy w inne ciekawe miejsca jest rodzajem nagrody. Kosztuje sporo, ale dostarcza wielu pozytywnych emocji, pozwala nauczyć się czegoś nowego oraz doskonale regeneruje i pozwala odpocząć.

Jeśli korzystamy z pomocy profesjonalnej firmy, które pomaga w organizacji warsztatów to takie wydarzenie może być niezapomnianym przeżyciem dla wielu osób. W wiedza uzyskana podczas nich jest doceniana przez wszystkich. Warsztaty integracyjne sprawdzają umiejętności zawodowe oraz pozwalają ćwiczyć umiejętności społeczne. Wielu pracowników doceni to, co dla nich najważniejsze i przydatne. Na pewno warto miło spędzić czas na wspólnej zabawie i nauce, ponieważ takie doświadczenie może przynieść wiele pozytywnych efektów całej firmie.

Niekiedy większe przedsiębiorstwa decydują się na organizację spotkań integracyjnych także w egzotycznych miejscach, w ciekawym otoczeniu. Pracownicy chętnie korzystają z takich wydarzeń. Czują się dowartościowani, mogą miło spędzić czas z kolegami z pracy. Na pewno warto wybrać interesujące wydarzenia, które są wyjątkowe i sprawdzają się tak, jak żadne inne.