Modelarstwo kartonowe to hobby, które od wielu lat cieczy się popularnością w Polsce. Może nie jest tak znane, jak sklejanie i malowanie modeli z plastiku, ale ciągle przyciąga do siebie nowych ludzi, którzy lubią wymagające hobby.

Składanie modeli kartonowych to ogromne wyzwanie. Trzeba to robić bardzo starannie i precyzyjnie a używać w tym procesie tylko najlepszej jakości wydruku modelu, który jest sporządzony na odpowiednim papierze. Jeśli się o to nie zadba, to cały proces składania modelu może zakończyć się niepowodzeniem. Jest to jeden z powodów, dla których modelarze kartonowi korzystają z usług drukarni, ale jakie są pozostałe?

1. Niedostępne modele w sprzedaży

Większość modeli kartonowych jest wydawanych w formatach miesięczników. Profesjonalna drukarnia tworzy wydruk modelu na kilku stronach (ich ilość zależy od rozmiarów i skomplikowania modelu), a także dołączona jest do tego zwykle historia danego detalu oraz instrukcja mówiąca o tym, jak go skleić.

Jednak modele są wydawane od wielu lat i czasami trudno dostać coś, co było w sprzedaży bardzo dawno temu. Czasami są dodruki, ale nie zawsze. Większość wydawnictw ma swoje archiwalne numery w wersjach cyfrowych. Można je zakupić i wydrukować. Najczęściej wykorzystywane są do tego profesjonalne usługi poligraficzne, gdyż nikt nie chce ryzykować ze słabej jakości wydrukiem.

2. Własne modele

Czasami modele dostępne na rynku to dla fana modelarstwa kartonowego za mało. Niektórzy, którzy są już bardziej zaawansowani w procesie sklejania papieru, będą tworzyli swoje własne modele. Mogą to być drobne zmiany do egzemplarza już wydanego np. gdy nie podobał się danej osobie kamuflaż czołgu, to mógł on go zmienić na inny. Jednak niektórzy tworzą całkowicie od zera swoje projekty. W obu przypadkach trzeba skorzystać z najlepszej jakości wydruku. Drukarnia jest miejscem, w którym zwykle się je tworzy.

3. Kopia modelu

Na najwyższym poziomie sklejania modeli nie ma miejsca na błędy. Co jednak gdy dana papierowa część podczas sklejania ulegnie zniszczeniu? Można się przed tym uchronić, robiąc kopię zapasową wycinanki. Czyli skanuje się zakupiony oryginał i w drukarni drukuje się jego kopię. Dzięki temu jest się zabezpieczonym na wypadek swoich błędów podczas sklejania.