Sprzęt elektroniczny otacza nas zewsząd i stykamy się z nim niemal w każdej chwili. Pracujemy przy komputerach, rozmawiamy przez telefony, a także czerpiemy rozrywkę z telewizorów. Kupienie takich sprzętów jest banalnie proste, lecz co w sytuacji, gdy trzeba je wyrzucić?

Dlaczego właściwa utylizacja zużytej elektroniki jest tak ważna?

Komputery, baterie, maszynki do włosów lub tostery to standard w każdym przeciętnym domu. Ułatwiają nam życie i sprawiają, że wiele czynności można wykonać szybciej. Czy na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne mogą być te urządzenia?
Wiedzieć trzeba, że przeciętny sprzęt elektroniczny kryje w sobie naprawdę ogromne ilości szkodliwych produktów, takich jak metale ciężkie lub szkodliwe kwasy. Wyrzucenie ich razem ze zwykłymi śmieciami może mieć katastrofalny wpływ na środowisko. Utylizacja komputerów i innych elektrośmieci musi być przeprowadzana we właściwy sposób.

Co mówią przepisy?

Czy istnieją jakieś przepisy, które nakładają na obywateli kary, jeśli wyrzucają elektrośmieci nie tam, gdzie powinni? Jasno wskazują one, że za nieprzestrzeganie zasad odpowiedniej utylizacji elektroniki grożą poważne kary.
Jeśli wyrzuci się nawet jedną małą baterię w nieodpowiednim miejscu, wiązać się to może z karą do 5 tysięcy złotych. Wysokie kary, także coraz większa świadomość społeczna w zakresie ekologii sprawiają, że coraz więcej osób chce we właściwy sposób utylizować swoje elektrośmieci.

Co zrobić ze starą elektroniką i bateriami?

Na samym początku dowiedzieć się trzeba, czego pod żadnym pozorem nie można robić ze starą elektroniką. Rzecz jasna surowo zabronione jest wyrzucanie jej do lasu czy też topienie w wodzie. W przypadku wykrycia takich działań przez odpowiednie służby z całą pewnością skorzystają one ze swoich możliwości i wymierzą najwyższą możliwą karę postępującemu w tak niewłaściwy sposób delikwentowi. Na szczęście obowiązujące przepisy nakładają na producentów takiego sprzętu obowiązek umieszczenia na nich odpowiedniego oznaczenia. Jeśli więc znajdzie się na telefonie symbol przekreślonego kosza na śmieci, oznacza to, że nie można go wyrzucić z resztą śmieci do odpadków zmieszanych.

Wydawać się więc może, że pozbycie się takich odpadów będzie dużym problemem. Obawy są jednak zupełnie bezzasadne, ponieważ istnieje mnóstwo możliwości pozbycia się starej elektroniki. Przede wszystkim wymienić tu trzeba punkty typu PSZOK. Mają one obowiązek przyjąć nie tylko elektrośmieci w Łodzi lecz także stare leki, meble, opony oraz odpady budowlane.
Inną bardzo popularną metodą utylizowania elektrośmieci jest zaniesienie ich do sklepu RTV. Prawo nakłada na sprzedawców obowiązek przyjmowania zużytych sprzętów.
Co więcej, starą elektronikę można pozostawić także w serwisie, który ją naprawia, a także zamówić jej odbiór przez internet. Na rynku działają liczne firmy, które zbierają tego rodzaju odpadki.
Ogromnym problemem dla wielu osób wydaje się poprawna utylizacja baterii. Nie jest to przecież sprzęt elektroniczny jak komputer czy telefon. Co można z nimi zrobić? Jak się okazuje, w tym wypadu jest jeszcze prościej, ponieważ można je oddać do PSZOK lub po prostu wyrzucić do wielu dostępnych publicznie pojemników na zużyte baterie.