Polacy, którzy decydują się na emigrację zarobkową do Holandii, zwykle są bardzo zadowoleni z tej decyzji i nierzadko osiedlają się w „królestwie wiatraków i tulipanów” na stałe. Dlaczego tak licznie wyjeżdżamy do pracy w Holandii? Jakie są podstawowe korzyści z wyjazdu do tego tolerancyjnego, pięknego i spokojnego kraju?

Dobrze płatna i łatwo dostępna praca dla każdego

Holandia to bez wątpienia państwo bardzo otwarte na zagranicznych pracowników – nie ma tu mowy o dyskryminacji ze względu na narodowość, wyznanie, wiek czy brak znajomości tutejszego języka. Holendrzy świetnie mówią po angielsku (również starsze pokolenie), w związku z czym Polacy nie mają większych problemów z porozumiewaniem się tutaj, z czasem część z nich decyduje się też na naukę języka niderlandzkiego.

Co więcej, wyjeżdżając z pomocą agencji pośrednictwa pracy, możemy dostać posadę u holenderskiego pracodawcy, nawet jeśli nie znanym żadnego języka obcego! Choć z pewnością wiąże się to z pewnym stresem i trudnościami w funkcjonowaniu na co dzień, nie jest jednak niemożliwe. Spora część Polaków, którzy wyjeżdżają do typowo sezonowych prac (np. zbiorach owoców, warzyw, pielęgnacji kwiatów w szklarniach), posługuje się tylko mową ojczystą.

Wykonując najprostsze prace, przykładowo w zakładach produkcyjnych, jesteśmy w stanie wynająć samodzielnie duży pokój lub kawalerkę i prowadzić całkiem przyjemne życie, odkładając co miesiąc niemałą kwotę (niewykwalifikowani pracownicy zarabiają 11-14 euro netto za godzinę pracy). Będąc specjalistą w swoim fachu (zwłaszcza branży budowlanej, elektronicznej, informatycznej), możemy liczyć na jeszcze lepsze zarobki i szybsze gromadzenie oszczędności.

Polacy to cenieni pracownicy

Polscy pracownicy zapracowali sobie na bardzo dobrą opinię w oczach holenderskich pracodawców, dzięki czemu są chętnie zatrudniani zarówno w ogrodnictwie, rolnictwie, przemyśle spożywczym, logistyce, jak i wielu innych branżach. Jesteśmy solidni, energiczni, lojalni wobec pracodawcy, nie narzekamy i chętnie bierzemy nadgodziny.

Wysoka kultura pracy

Warto wspomnieć, że stosunki, panujące między pracownikiem a pracodawcą w Holandii, są bardziej przyjazne i mniej formalne niż ma to miejsce w Polsce. W kraju tulipanów współpraca odbywa się na zasadzie partnerstwa, szef nie traktuje nas z góry, lecz z szacunkiem, co ceni sobie wielu naszych rodaków (jest to dla nich równie miłe zaskoczenie).

Dogodna lokalizacja i transport

Holandia leży stosunkowo niedaleko Polski (w linii prostej to mniej więcej 1000 km) – między tymi krajami istnieje też wiele dogodnych i naprawdę atrakcyjnych cenowo połączeń lotniczych. Popularny jest również prywatny transport osób busami i autobusami, a także umawianie się na wspólne przewozy samochodami osobowymi za pośrednictwem portali internetowych.

Jak widać, zalet wyjazdu i podjęcia pracy zarobkowej w Holandii jest naprawdę sporo. To kraj wielu możliwości, w którym możemy odłożyć środki pieniężne na dowolny cel w życiu (dobry samochód, mieszkanie, dom, wesele, spłatę zaciągniętych kredytów).

Podejmowałeś w ostatnich kilku latach legalną pracę w Amsterdamie, Bredzie, Rotterdamie, Hadze lub innym holenderskim mieście i nie masz pojęcia, jak rozliczyć podatek? Holandia to bardzo uporządkowany kraj, w którym prawo podatkowe jest ściśle przestrzegane i dotyczy również wszystkich Polaków, uzyskujących dochody na jego terenie. Jeśli chcesz uniknąć możliwych kar finansowych, niezwłocznie skontaktuj się z jedną z firm zajmujących się pośrednictwem w zwrocie podatku płaconego przez Polaków pracujących za granicą.