W zależności od dresscode’u obowiązującego w miejscu pracy można zdecydować się na koszulę formalną lub casualową. Koszula to dobry wybór, jako element stroju na oficjalne spotkanie, ale też na co dzień. Trzeba jednak pamiętać, że jedna koszula niekoniecznie pasuje na obie okazje. Warto mieć w szafie kilka koszul, które nie tylko będą różniły się w zależności od okazji, ale też będą pasowały do pozostałych składników stroju – spodni, ewentualnej marynarki czy krawata. Poniżej kilka podstawowych porad dotyczących wyboru właściwiej koszuli do odpowiedniego stylu.

Wybór odpowiedniego koloru

Najbardziej klasyczne kolory to biały i niebieski. Gładka koszula w jednym z tych kolorów idealnie sprawdzi się na oficjalną okazję a ich uniwersalność sprawia, że pasują do większości rzeczy. Jasny róż to kolor zdobywający coraz większą popularność, ponieważ kolejni mężczyźni przestają się go obawiać. To także bardzo uniwersalny kolor, więc dobranie reszty garderoby do koszuli w takim kolorze nie powinno sprawiać większych problemów.

Bardziej intensywne barwy oraz wzory w postaci kraty, kropek czy prążków będą odpowiednie do mniej formalnego stroju. Świętnie będą wyglądać z jeansami lub chinosami. Warto zdecydować się na zakup kilku casualowych koszul, żeby łatwiej było później dopasować je do koloru i fasonu spodni.

Jaki kołnierzyk

Wybór kołnierzyka, podobnie jak wybór koloru i fasonu decyduje przede wszystkim o okazji, na którą koszula powinna zostać założona.

Kołnierzyk prosty typu kent to najbardziej uniwersalna propozycja. Koszula z takim kołnierzykiem pasuje zarówno do oficjalnych okazji, jak i na co dzień. Jest to najpopularniejszy krój.

Kołnierzyk włoski posiada szerokie wycięcie tworząc miejsce na wyeksponowanie krawatu. To propozycja na bardzo formalne okazje, która wymaga idealnie zawiązanego krawata.

Kołnierzyk typu buttondown posiada guziki którymi końce kołnierzyka są przypięte do koszuli. Koszula z takim kołnierzykiem będzie odpowiednia na mniej formalne spotkania.

Na jaki krój się zdecydować

Odpowiednio dobrany krój do sylwetki może decydować o dobrym lub złym wyglądzie w koszuli. Można wyróżnić 3 najbardziej popularne kroje dostępne w sklepach – slim fit, regular fit i relaxed.

Koszule slim fit to tzw. koszule taliowane, uszyte w taki sposób, by eksponować smukłą sylwetkę. Są dobrze dopasowane do ciała, więc najlepiej prezentują się na mężczyznach o szczupłej lub wysportowanej budowie.

Koszule regular fit to koszule standardowe, o klasycznym kroju. W porównaniu do koszul slim fit pozbawione są wcięcia w talii, więc powinny zwrócić uwagę mężczyzn, którzy cenią sobie większą swobodę ruchu lub nie posiadają idealnej sylwetki.

Koszule relaxed jak sama nazwa wskazuje posiadają luźny krój. Są szersze, dzięki czemu będą lepiej leżeć na panach posiadających odstający brzuch.

Koszula to zawsze dobry pomysł na strój do pracy bez względu na to, czy wymaga ona eleganckiego wyglądu czy nie. Szeroki wybór koszul w sklepach pozwala na wybranie takiej, która nie tylko będzie odzwierciedlała znajomość savoir vivre, ale także dobry gust i charakter mężczyzny.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym z koszulami Willsoor.pl