Choć Unia Europejska zapewnia pełną swobodę w zawieraniu transakcji pomiędzy polskimi a europejskimi kontrahentami, ich rozliczenie może już przysporzyć niemałych trudności. Jak to zrobić, jeśli jesteś płatnikiem VAT? Podpowiadamy!

Usługa świadczona w Polsce, ale dla zagranicznego klienta – jak to wygląda?

Wystawiając fakturę za wykonaną usługę, musisz już samym wstępnie podać miejsce świadczenia tej usługi – bowiem fakt ten odgrywa tutaj niebagatelną rolę. Podstawą prawną jest tutaj art. 28 b. ustawy o VAT, który za miejsce świadczenia usługi uznaje siedzibę firmy usługodawcy. Jeśli więc jesteś polskim podatnikiem i świadczysz usługę na rzecz zagranicznego klienta (który nie jest podatnikiem), powinieneś opodatkować usługę zgodnie ze stawką VAT obowiązującą dla danej usługi na terenie Polski i wystawić kontrahentowi właśnie taką fakturę po angielsku.

Od zasady tej są jednak wyjątki, do których należy przede wszystkim prowadzenie działalności:

– kulturalnej;

– turystycznej;

– restauracyjnej i kateringowej;

– związanej z rynkiem nieruchomości;

– sportowej lub edukacyjnej;

– transportowej – nie tylko w zakresie samochodów, ale też statków i samolotów.

Wfirma.pl – pomoc dla przedsiębiorców wystawiających faktury za granicę

Samodzielnie lub na wpół samodzielnie prowadzisz księgowość własnej firmy? Aby uniknąć wątpliwości w tym temacie, najlepiej skorzystać z profesjonalnego programu do księgowości online, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces wystawiania faktury po angielsku i wyjaśni, dlaczego powinno to wyglądać właśnie tak, a nie inaczej. Taką po oc uzyskasz, jeśli wybierzesz księgowość online od https://wfirma.pl/zarzadzanie-sprzedaza. Zobacz, jak łatwo wystawisz w nim fakturę – samodzielnie i w pełni poprawnie.

Jak wystawić fakturę dla zagranicznego kontrahenta w Wfirma.pl?

PO zalogowaniu do swojego systemu, przejdź do zakładki Przychody, a następnie wybierz Sprzedaż oraz Wystaw. Kolejny krok to kliknięcie opcji Wystaw fakturę. Teraz przyszedł czas na uzupełnienie poszczególnych pól danymi dotyczącymi kontrahenta i samej transakcji. Nie zapomnij przy tym oznaczyć, że kraj odbiorcy Twojej usługi nie jest Polską i go określić, jak również wpisać jego NIP.

Co dalej? Jeśli Twój kontrahent pochodzi z obszaru Unii Europejskiej, wprowadź numer VAT EU, a następnie wybierz stawkę NIKE PODL. EU – to właśnie ona odpowiada rozliczeniom pomiędzy obywatelami krajów członkowskich zrzeszonych w Unii Europejskiej. Ostatnim krokiem jest przejście do zakładki zaawansowane i wybranie waluty i języka, w których powinna być wystawiona faktura. Gotowe! Na gotowej fakturze będzie się znajdować kwota w obu walutach, przy czym ta złotówkowa będzie wyliczana zgodnie z aktualnym kursem NBP na dzień wystawienia dokumentu.

Jeśli zależy Ci na wystawianiu faktur w 8 językach, Wfirma.pl Ci w tym pomoże. Zajrzyj i poznaj więcej szczegółów!