Zasady BHP są niezwykle ważne w każdej pracy i każdy pracownik powinien bezwzględnie się do nich stosować. O ile należą do nich te określające odpowiednie zachowania, to nie wolno zapomnieć również o tych zasadach, które mówią nam jak powinniśmy być ubrani, aby móc pracować bezpiecznie.

W jakich zawodoach potrzebna odzież BHP?

Przykładowo na wielu stanowiskach pracy w przemyśle, w branżach takich, jak: hutnictwo metali i szkła, odlewnictwo, a nawet kucharstwo, pracownicy narażeni są np. spadające elementy, ostre przedmioty, czy też czynniki gorące, które mogą występować  w różnych postaciach. Ryzyko powstawania urazów i obrażeń ciała, a w skrajnych przypadkach nawet utraty życia, jet bardzo duże. Właściwy dobór odzieży ochronnej jest zatem podstawą. Do odzieży BHP możemy zaliczyć wiele części garderoby. Najważniejsze są jednak buty robocze oraz rękawice ochronne. Buty takie powinny posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty dopuszczające je do stosowania jako obuwie ochronne. Można je podzielić chociażby na buty bez podnosków w klasie O, buty z podnoskiem, buty z wkładką antyprzebiciową, z podeszwą antyelektrostatyczną, z podeszwami antypoślizgowymi lub też odporne na wysoką temperaturę podłoża.

Buty BHP

Tak jak zwykłe buty mogą być produkowane w różnych kategoriach, jako trzewiki, półbuty, czy gumowce. Rękawice także muszą posiadać niezbędne certyfikaty. One z kolei dzielą się na inne popularne kategorie, takie jak rękawice powlekane, rękawice gumowe, wzmacniane skórą, ocieplane i termoodporne, czy też rękawice mechaniczne. W zależności od przeznaczenia, mogą różnić się parametrami, związanymi np. z grubością lub stopniem przylegania do dłoni. Do ubrań ochronnych możemy także zaliczyć chociażby komplety przeciwdeszczowe, wykonywane z materiałów odblaskowych, czy też trudnopalne komplety przeznaczone dla spawaczy. Oferta podobnych kompletów na rynku, jest bardzo duża. Ich wybór zależy tylko i wyłącznie od rodzaju wykonywanej profesji.

Współcześnie, oddychając coraz to bardziej zanieczyszczonym powietrzem, ważna jest także ochrona dróg oddechowych oraz twarzy. W tym celu coraz popularniejsze stają się maski przeciwpyłowe, których zadaniem jest właśnie taka ochrona. Maski takie są niezwykle ważne podczas prac wykonywanych w hutach i przy wielkich zakładach przemysłowych.