Drukarnią określa się zakład produkcyjny wytwarzający różne produkty poligraficzne. Mogą to być w szczególności gazety i czasopisma, broszury i książki, karty, zaproszenia, wizytówki, kalendarze, torby, jak również druki specjalistyczne.

Ponadto, każda drukarnia daje możliwość wykonywania druku własnych projektów. Również dzięki formatowi druku można podzielić je na niestandardowe, czyli wielkoformatowe A1, A1+, A2, A3 z powodzeniem wykorzystywane w branży reklamowej do tworzenia plakatów, banerów i różnego rodzaju paneli reklamowych oraz inne typy druku o zdecydowanie mniejszym formacie. Oprócz drukowania na samych nośnikach, drukarnie mogą również wykonywać inne czynności introligatorskie.

Jednakże wstępne czynności introligatorskie, czyli przygotowanie do oprawy jest zwykle wykonywane w każdej drukarni, natomiast w dużych drukarniach może być również zapewniony oddzielny dział introligatorstwa. Usługi dodatkowe po drukowaniu wspierające działalność drukarską obejmują także wykańczanie książek, broszur, czasopism poprzez ich składanie, szycie, oprawianie spiralne i oprawianie dokumentów z podkładem z tworzywa sztucznego. Obecnie drukarnie stosują różne techniki i urządzenia. Drukowanie może odbywać się przez wciskanie atramentu przez wzór. Możliwy jest także druk offsetowy. W tym przypadku obraz jest przenoszony z płaskiego nośnika druku na papier za pomocą powlekanego cylindra pośredniego. Druk offsetowy jest obecnie jedną z najpowszechniej stosowanych technik drukarskich. W ostatnich latach coraz więcej na popularności zyskuje jednak drukarnia cyfrowa. Trzeba wiedzieć, że druk cyfrowy umożliwia przeniesienie skomputeryzowanego zapisu cyfrowego na nośnik. Urządzenie zazwyczaj nie posiada formy druku, specyficzną formą druku jest samo nagranie cyfrowe.

Obraz jest tworzony w prasie cyfrowej, bezpośrednio w miejscu rozpoczęcia drukowania. Dzięki tej ostatniej technice możliwe było również otwarcie drukarni internetowej. Jej działalność polega na doborze specjalnego asortymentu. Pozostałe usługi poligraficzne są tutaj takie same, jak te stosowane w typowych stacjonarnych prasach drukarskich. Firma taka wykorzystuje typowe maszyny drukarskie oraz nowoczesny sprzęt komputerowy.