Istnieje wiele sytuacji, w których skorzystanie z dobrego prawnika może przynieść rezultaty, na jakich nam zależy. Wśród nich są przede wszystkim rozwody. Jaka jest rola prawnika podczas rozwodu? Jak wybrać dobrego adwokata, by rozwód przebiegł sprawnie i rozstrzygnął się po naszej myśli?

Rola adwokata podczas sprawy rozwodowej

Prawnik jest tą osobą, o której myśli każdy planujący rozwód obywatel, często tak naprawdę nie wiedząc, od czego zacząć cały proces i jak przez niego przebrnąć. Sprawa komplikuje się o wiele bardziej, gdy są dzieci. Przygotowanie samego pozwu nie stanowi dużego problemu, zwłaszcza że w Internecie można wyszukać przykłady takiego pisma. Pismo procesowe nie jest wyłączną czynnością adwokata, który prowadzi sprawy rozwodowe. Jest on także wsparciem i przewodnikiem w niezrozumiałych procedurach sądowych, zajmuje się składaniem wniosków dowodowych w zastępstwie strony. Najczęściej również skutecznie przyczynia się do łagodzenia emocji, które towarzyszą sprawom rozwodowym, zwłaszcza negocjacjom warunków rozwodu i w kłótniach o alimenty, ich wysokość.

Wybór adwokata

Najlepszym rozwiązaniem w poszukiwaniach adwokata jest polecenie przez znajomych. Nie zawsze jednak ktoś taki się znajdzie, dlatego warto zapoznać się z ofertami, sprawdzając przy tym opinie, a także specjalność, którą powinny być oczywiście sprawy o rozwód. Bezpośrednie spotkanie wyjaśni, czy adwokat wzbudza zaufanie, czy potrafi odpowiednio wyjaśnić wątpliwe kwestie. Nie zawsze trzeba rezygnować z młodych, niedoświadczonych osób. Zwykle starają się oni dobrze wypaść i skrupulatnie podchodzą do sprawy.

Honorarium za rozwód

Przy wyborze adwokata należy zorientować się jaki sposób rozliczania pracy oferuje dana kancelaria. Niektórzy prawnicy preferują ryczałtowe honorarium, wówczas z góry określają kwotę za wykonanie konkretnych czynności. Inni mogą oczekiwać miesięcznej opłaty z limitem lub bez limitu godzin przeznaczonych na prowadzenie danej sprawy. Możliwa jest także opłata zależna od czasu pracy, wówczas określona jest stawka godzinowa lub stawka za każdą rozprawę. W przypadku rozwodu cena będzie wyższa w sprawach z orzekaniem o winie. Obecnie dobra kancelaria adwokacka, wychodząc na przeciw klientom, oferuje przyjazne systemy rat.