Wszystkie osoby, które zdecydowały się na podjęcie pracy na terenie Belgii, z pewnością zdają sobie sprawę, że już wkrótce upływa termin złożenia w lokalnym urzędzie skarbowym deklaracji. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto poświęcić chwilę na jej wypełnienie, to podpowiadamy – oczywiście, że tak! Przede wszystkim dostarczenie zeznania jest obowiązkiem każdego pracownika. Co więcej, to dzięki niemu możesz ubiegać się o zwrot podatku z Belgii. Przypływ dodatkowej gotówki z pewnością przyda się przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W przygotowanym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat możliwości otrzymania nadpłaconych składek i dokonania rozliczenia podatku w Belgii. Dzięki temu nie sprawi Ci to żadnego problemu. Dowiedz się, jak możesz odzyskać należne Ci pieniądze!

Rozliczenie podatku – Belgia. Podstawowe informacje

Na samym początku warto ponownie przypomnieć, że rozliczenie podatku w Belgii należy do obowiązków każdego pracownika. Nie ma znaczenia, czy Twoje zatrudnienie trwało kilka miesięcy, czy cały rok. Niedopełnienie go wiąże się z nałożeniem na Ciebie kary w wysokości od 50 do nawet 1350 euro! Na szczęście to właśnie dzięki niemu możesz ubiegać się o odzyskanie nadpłaconych składek. Aby móc złożyć deklarację, niezbędne jest posiadanie dokumentu o nazwie Aangifte In de Belasting van niet-inwoners. Jest on wysyłany przez urząd skarbowy na przełomie października i listopada na polski lub belgijski adres.

Uwaga! Należy pamiętać, że nierezydenci, którzy nie rozliczali się wcześniej w Belgii, z reguły muszą wnioskować w lokalnym fiskusie o otrzymanie niezbędnej deklaracji! Tak więc, jeśli w Twojej skrzynce nie pojawiło się jeszcze Aangifte In de Belasting van niet-inwoners, warto udać się do fiskusa i wypełnić właściwy formularz. Tylko w ten sposób unikniesz kary finansowej.

Z tymi dokumentami uzyskasz zwrot podatku z Belgii!

Złożenie zeznania, a tym samym otrzymanie zwrotu podatku z Belgii, możliwe jest po dostarczeniu właściwych dokumentów. Aby móc odzyskać nadpłacone składki, potrzebujesz zaświadczenia EOG o dochodach osiągniętych w Polsce i za granicą. Znajdziesz go w każdym polskim urzędzie skarbowym. Dodatkowo niezbędna jest belgijska karta podatkowa, czyli Loonfiche, oraz przesłany na Twój adres formularz Aangifte In de Belasting van niet-inwoners. Nie zapomnij także o podaniu numeru konta, na który ma zostać przelany zwrot podatku z Belgii!

Termin dostarczenia rozliczenia podatku z Belgii

Termin dostarczenia rozliczenia podatku do belgijskiego urzędu skarbowego jest uzależniony od Twojego statusu. Wyróżniamy rezydentów, czyli osoby zameldowane na terenie tego kraju, oraz nierezydentów. Ci pierwsi to oczywiście osoby, które na stałe mieszkają w Belgii. Muszą oni złożyć zeznanie najpóźniej do 30 czerwca każdego roku. W przypadku nierezydentów termin upływa dopiero 8 listopada.

Wszyscy pracownicy, którzy pracowali w Belgii w 2015-2017 roku, mogą w tym roku ubiegać się o zwrot podatku. Lokalne prawo umożliwia złożenie deklaracji nawet do trzech lat wstecz.

Rozliczenie podatku w Belgii a ulgi podatkowe

Dokonując rozliczenia podatku w Belgii, masz możliwość ubiegania się o przyznanie dodatkowych ulg. Wśród nich można wyróżnić:

  • dodatek na dzieci do lat 18 (ulga jest przyznawana wyłącznie rodzicom, których dochody na terenie Belgii stanowią przynajmniej 75% łącznej sumy rocznych zarobków),
  • dodatek na żonę, która albo mało zarabia, albo w ogóle nie pracuje,
  • dodatek na żonę i dzieci w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności lub trwałego inwalidztwa. Do wniosku o przyznanie ulgi należy dołączyć kopię właściwej decyzji.

Nie pozwól, aby przepadł Ci zwrot podatku z Belgii i już dziś rozpocznij wypełnianie właściwych formularzy. Pamiętaj, że masz czas tylko do 8 listopada!